ورود رقبای جدید

ورود رقبای جدید

 بنابر آمار جهانی بازارهای عمده ی چرم در اروپا، آمریکا و شرق آسیا قرار دارند این کشورها که خود نیز بعضا در شمار کشورهای صادرکننده ی چرم هستند با واردات و تبدیل فرآوری چرم به درآمد بیشتری دسترسی یافته و ضمن ایجاد اشتغال، ارزش افزوده ی ناشی از فرآوری پوست را جذب می کنند. بطور مثال ایتالیا، کره جنوبی، ترکیه و چین که در ردیف کشورهای صادرکننده ی چرم قرار دارند عمده ترین واردکنندگان پوست خام نیز هستند. رقبای تازه وارد نظیر ترکیه، چین، پاکستان وهند با جلب سرمایه گذاری و فن آوری روز دنیا به تبعیت از مد در تولیدات پوشاک، کفش و لوازم چرمی بازاریابی مناسب و حمایت منطقی از صنایع نوپای این رشته حتی با واردات سالامبور و پوست خام، نیز قدرت تولید محصوالت با ارزش افزوده ی بالا دارند و قادر به رقابت در بازارهای جهانی هستند.

در اینجا به بررسی وضعیت صنعت چرم و اتحادیه ها و انجمن های حمایت کننده از این صنعت در سه کشور قدرتمند ایتالیا و اسپانیا و چین می پردازیم.

·        ایتالیا: ایتالیا هنوز یکی از کشورهایی است که رهبری دنیای مد را در پوشاک چرمی به عهده دارد. با وجود صنعت بسیار پیشرفته کارخانجات دارای تجهیزات مدرن طراحی های مبتکرانه کیفیت بالا و کالاهای دارای برند جهانی که نماینده آخرین مدهای موجود در دنیا هستند. ایتالیا جزء کشورهای دارای بالاترین درآمد در این صنعت است. به طور تقریبی 15% تولیدات چرم فرآوری جهان و 60% تولیدات چرم فرآوری شده اروپا به کشور ایتالیا تعلق دارد. صنعت چرم ایتالیا شامل ساختاری با 17000 عضو فعال در این زمینه است که آن ها خود را رهبران جهانی در زمینه طراحی کیفیت تولید محصولات سازگار با طبیعت و داشتن ظرفیت های نوآوری بالا قلمداد می کنند. در نهایت می توان گفت که در بسیاری از کشورهای دنیا در خصوص محصومت چرمی عبارت <ساخت ایتالیا> مترادف با واژه کیفیت مطلوب است.

·        اسپانیا: صنایع مربوط به فرآوری چرم و تولید محصومت چرمی که از جمله صنایع باستانی و کهن اسپانیا به شمار می رود. به طور کلی شامل اعضای کوچک و متوسط متعددی است که به منظور حفظ سهم خود از بازارهای محلی و افزایش توان رقابتی در صادرات تحت پوشش اتحادیه ها و انجمن ها در می آیند . اتحادیه فعالان در فرآوری چرم اسپانیا (CECFECUR)با 211 عضو نماینده صنایع فعال در زمینه فرآوری چرم است. اعضای این اتحادیه همچنین عضو انجمن صنعت چرم اسپانیا برای تجارت خارجی هستند (ACEXPIEL).این تشکل ها به فعالان صنعت چرم اسپانیا برای گرفتن تمام حقوق خود در برابر قدرت های ملی. بین المللی. خصوصی و دولتی کمک می کنند و همچنین در زمینه هایی مانند برگزاری سمینارها و نمایشگاه ها از اعضای فعال در این صنعت حمایت می کنند. چنین اتحادیه هایی طرح های صنعتی و حمایت های استراتژیک لازم را برای اعضا فراهم می کنند و گزارشات آمارها و تحقیقات متعددی را در خصوص صنعت چرم ارائه می نمایند.

·        چین: کشور چین به دلیل دسترسی به نیروی کار با دستمزد پایین و مواد خام از جمله حاکمان صنعت چرم است.انجمن صنعت چرم چین CLIA در سال 1998 میلادی بنا نهاده شده که شامل 1300 عضو می باشد. این انجمن صنایع مؤسسات تحقیقاتی دانشگاه ها و سازمان های مرتبط با بحث پوست و خز پای پوش های چرمی لباس های چرمی محصومت چرمی و مواد شیمیایی مورد نیاز در این خصوص را تحت پوشش خود قرار می دهد. انجمن صنعت چرم چین به عنوان رابط و پلی میان دولت و سرمایه گذاران برای به اجرا درآوردن سیاست ها و تصمیمات دولت جهت تشویق به توسعه صنعت چرم است. این انجمن همچنین صنایع ملی در زمینه چرم را با انجام تحقیقات بازار تحقیقات پیمایشی در خصوص صنعت چرم مطالعه در زمینه برند سازی تحقیقات در زمینه علوم و تکنولوژی های مربوط به این صنعت و سایر فعالیت ها و آموزش های لازم حمایت می کند.

با توجه به مطالب مذکور به نظر می رسد که داشتن زیر ساختهای مناسب و وجود انجمن ها و اتحادیه های قوی برای حمایت همه جانبه از صنعت چرم سبب پیشی گرفتن از رقیبان و رشد روز افزون صنعت چرم در این کشور هاست. وجود رقبای قوی متعدد در صنعت چرم یکی از عوامل افزایش شدت رقابت در این صنعت است و کشور ایران برای رقابت در این فضای رقابتی پیچیده نیازمند ایجاد زیر ساخت های مناسبی است که بر اساس مطالعات کافی و تحقیقات کاربردی بنا نهاده شده باشد.